Programy edukacji przedszkolnej obowiązujące w naszym przedszkolu

Programy są dostosowane do założeń nowej Podstawy Programowej wychowania przedszkolnego, a dzięki swej autorskiej koncepcji zyskały uznanie naszej kadry pedagogicznej oraz akceptację Dyrektora. Zakłada on wszechstronne wspomaganie rozwoju aktywności dzieci i podkreśla rolę nauczyciela, który powinien w swoich działaniach stymulować wszystkie sfery osobowości dziecka. Oczywiście zadania muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb, możliwości i zainteresowań wychowanków.

Treści edukacyjne ujęte są w następujące obszary aktywności wraz z dodatkowymi kategoriami:

1. AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA (To ja; Nasza rodzina, Nasza grupa, Nasza miejscowość, region; Jesteśmy Polakami, Polska w Europie)

2. AKTYWNOŚĆ JĘZYKOWA (Potrafimy słuchać, Mówimy wyraźnie, Opowiadamy, Interesujemy się książką, Przygotowujemy się do nauki czytania)

3. AKTYWNOŚĆ POZNAWCZA (Nasze zabawy i zainteresowania Nasze zmysły; ćwiczymy pamięć i koncentracje; Rozwijamy myślenie; Nasza edukacja matematyczna; Poznajemy przyrodę; Poznajemy świat)

4. AKTYWNOŚĆ ARTYSTYCZNA (W świecie sztuki – muzyka, plastyka, literatura i czasopisma, teatr i film; Kontakt z techniką; Jesteśmy artystami)

5. AKTYWNOŚĆ RUCHOWA I ZDROWOTNA (Nasz rozwój fizyczny; Nasza sprawność ruchowa; Dbamy o nasze zdrowie; Żyjemy w zdrowym otoczeniu; Nasze bezpieczeństwo na co dzień)

Jak zawsze trzeba pamiętać, że najważniejsze jest dobro dziecka, dlatego nie można ujmować zagadnień programowych jako treści obowiązkowych do realizacji , a tym samym do opanowania przez dzieci ponieważ zgodnie z założeniami zawartymi w Podstawie programowej: „wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka musi być zgodne z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym”.
Data dodania: 2022-12-17 16:32:51
Data edycji: 2023-01-05 11:01:34

“Bądź dzieckiem jak najdłużej. Jak dziecko baw się, śmiej.

I kochaj tak jak dziecko. I serce dziecka zawsze miej.”